
Product Description
Travel uncharted territory with the GMA-S110 — a futuristic watch inspired by virtual worlds and advanced design. Featuring translucent materials and a multilayered dial with vapor deposition accents, this compact model captures the essence of science-fiction elegance. From the iconic 110 series, the GMA-S110 delivers both shock resistance and refined comfort for slimmer wrists — a harmonious blend of toughness and sophisticated style.
| Basic Information | |
|---|---|
| SKU | GMAS110VW-4A |
| Case size (L × W × H) | 49 × 45.9 × 15.8 mm |
| Weight | 56 g |
| Case & bezel material | Resin |
| Band | Resin Band |
| Construction | Shock Resistant / Magnetic Resistant |
| Water resistance | 200-meter water resistance |
| Power supply & battery life | Approx. 2 years on CR1220 |
| Glass | Mineral Glass |
| Compatible band size | 135 – 200 mm |
| Other | Neobrite |
| Movement & Specifications | |
|---|---|
| World time | 29 time zones (48 cities + UTC), daylight saving on/off, home city/world time city swapping |
| Stopwatch | 1/1000-second; measuring capacity: 99:59'59.999''; modes: elapsed, lap, split; speed & distance input |
| Timer | 24-hour countdown, 1-second unit, auto-repeat |
| Alarms | 5 daily alarms (with 1 snooze), hourly time signal |
| Light | LED light (Amber), auto light switch, selectable duration (1.5s / 3s), afterglow |
| Calendar | Full auto-calendar (to year 2099) |
| Accuracy | ±15 seconds per month |
| Format | 12/24-hour format |
| Regular timekeeping | Analog: 2 hands (hour, minute), 1 dial (speed); Digital: hour, minute, second, pm, month, date, day |
Purchases of CASIO timepieces over $300 CAD include access to an exclusive G-SHOCK Canada Tee, available in limited quantities. Please forward your order confirmation to inquiry@christinejewellers.com. for size selection assistance.
Related Products

- Regular price
- $149.00
- Regular price
-
- Sale price
- $149.00

- Regular price
- $995.00
- Regular price
-
- Sale price
- $995.00

- Regular price
- $995.00
- Regular price
-
- Sale price
- $995.00

- Regular price
- $550.00
- Regular price
-
- Sale price
- $550.00

- Regular price
- $1,050.00
- Regular price
-
- Sale price
- $1,050.00






