Share
Best Price Guarantee
We will beat competitor's prices
Free Shipping
Free standard shipping on orders $200+
Free Shipping
30 Days Returns
Learn More.
30 Days Returns

Product Description
A refined G-SHOCK model combining a slim profile with a durable resin and stainless steel construction. Paired with a Tough Silicone band, it delivers comfort and strength while maintaining shock resistance and 200-meter water resistance. Equipped with world time, stopwatch, countdown timer, and dual LED illumination, it offers reliable functionality with a modern, streamlined design.
SKU: GM-2100YRA-8A
| Basic Information | |
|---|---|
| Case Size | 49.3 × 44.4 × 11.8 mm |
| Weight | 84 g |
| Case Material | Resin / Stainless steel |
| Band | Tough Silicone Band (Resin Band) |
| Construction | Shock Resistant |
| Water Resistance | 200-meter water resistance |
| Battery | Approx. 3 years (SR726W × 2) |
| Glass | Mineral Glass |
| Band Size | 145 to 215 mm |
| Other | Neobrite |
| Functions | |
|---|---|
| World Time | 31 time zones (48 cities + UTC), daylight saving on/off |
| Stopwatch | 1/100-second stopwatch 00'00''00~59'59''99 / 1:00'00~23:59'59 Elapsed, split, 1st–2nd place |
| Timer | Countdown timer (24h), 1-second increments |
| Alarm | 5 daily alarms, hourly signal |
| Light | Double LED (face + display), Super Illuminator, afterglow, white |
| Calendar | Full auto-calendar (to 2099) |
| Mute | Button tone on/off |
| Accuracy | ±15 seconds per month |
| Display | Analog + Digital, hand shift |
| Other | 12/24-hour format |
Related Products

CASIO G-SHOCK RETRO-STYLE ANALOG-DIGITAL CARBON CORE GUARD WATCH GA2100-1A1
- Regular price
- $149.00
- Regular price
-
- Sale price
- $149.00

Tissot PRX 40mm T1374071104100
- Regular price
- $995.00
- Regular price
-
- Sale price
- $995.00

Tissot PRX 40mm T1374071135100
- Regular price
- $995.00
- Regular price
-
- Sale price
- $995.00

Tissot PRX 40mm T1374101104100
- Regular price
- $550.00
- Regular price
-
- Sale price
- $550.00

SEIKO PROSPEX GREEN SUMO SPB103J1
- Regular price
- $1,050.00
- Regular price
-
- Sale price
- $1,050.00






