Share
Best Price Guarantee
We will beat competitor's prices
Free Shipping
Free standard shipping on orders $200+
Free Shipping
30 Days Returns
Learn More.
30 Days Returns

Product Description
A bold G-SHOCK timepiece featuring a durable resin and stainless steel construction paired with a Tough Silicone band for enhanced comfort and strength. Built with shock and magnetic resistance, this model delivers powerful functionality including world time, high-capacity stopwatch, countdown timer, and bright Super Illuminator lighting—perfect for performance and everyday wear.
SKU: GM-110YRA-8A
| Basic Information | |
|---|---|
| Case Size | 51.9 × 48.8 × 16.9 mm |
| Weight | 106 g |
| Case Material | Resin / Stainless steel |
| Band | Tough Silicone Band (Resin Band) |
| Construction | Shock Resistant, Magnetic Resistant |
| Water Resistance | 200-meter water resistance |
| Battery | Approx. 3 years (SR927W × 2) |
| Glass | Mineral Glass |
| Band Size | 145 to 215 mm |
| Other | Neobrite |
| Functions | |
|---|---|
| World Time | 31 time zones (48 cities + UTC), DST on/off, city swapping |
| Stopwatch | 1/100-second, up to 999:59'59.99'', elapsed, split, 1st–2nd place |
| Timer | Countdown timer (24h), 1-minute increments |
| Alarm | 5 daily alarms (1 snooze), hourly signal |
| Light | LED (Super Illuminator), auto light, afterglow, white |
| Calendar | Full auto-calendar (to 2099) |
| Mute | Button tone on/off |
| Accuracy | ±15 seconds per month |
| Display | Analog + Digital, stopwatch dial |
| Other | 12/24-hour format |
Related Products

CASIO G-SHOCK RETRO-STYLE ANALOG-DIGITAL CARBON CORE GUARD WATCH GA2100-1A1
- Regular price
- $149.00
- Regular price
-
- Sale price
- $149.00

Tissot PRX 40mm T1374071104100
- Regular price
- $995.00
- Regular price
-
- Sale price
- $995.00

Tissot PRX 40mm T1374071135100
- Regular price
- $995.00
- Regular price
-
- Sale price
- $995.00

Tissot PRX 40mm T1374101104100
- Regular price
- $550.00
- Regular price
-
- Sale price
- $550.00

SEIKO PROSPEX GREEN SUMO SPB103J1
- Regular price
- $1,050.00
- Regular price
-
- Sale price
- $1,050.00






