
Product Description
A bold shock-resistant analog-digital watch built for everyday durability and long-lasting performance. Featuring a 10-year battery, world time, double LED lighting, and a hand-shift function for clear digital visibility, it delivers reliable function in a rugged design.
| Case & Exterior | |
|---|---|
| Case Size (L×W×H) | 49.1 × 58.2 × 19.6 mm |
| Weight | 74 g |
| Case & Bezel Material | Resin |
| Band | Resin Band |
| Construction | Shock Resistant |
| Water Resistance | 200-meter water resistance |
| Power Supply | Approx. battery life: 10 years on CR2025 |
| Glass | Mineral Glass / Spherical Glass |
| Compatible Band Size | 145 to 215 mm |
| Other | Neobrite |
| Movement & Features | |
|---|---|
| World Time |
31 time zones (48 cities + UTC) Daylight saving on/off |
| Stopwatch |
1/100-second stopwatch Measuring capacity: 00'00''00~59'59''99 (first 60 minutes) 1:00'00~23:59'59 (after 60 minutes) Measuring unit: 1/100 second (first 60 minutes) 1 second (after 60 minutes) Measuring modes: Elapsed time, split time, 1st–2nd place times |
| Timer |
Countdown timer Measuring unit: 1 second Countdown range: 24 hours Start time: 1 second to 24 hours (1-second, 1-minute, 1-hour increments) |
| Alarm / Signal |
5 daily alarms Hourly time signal |
| Light |
Double LED light Face LED: Super Illuminator (1.5 sec / 3 sec, afterglow) Display LED: Super Illuminator (1.5 sec / 3 sec, afterglow) |
| Light Color | LED: White |
| Calendar | Full auto-calendar (to year 2099) |
| Mute Feature | Button operation tone on/off |
| Accuracy | ±15 seconds per month |
| Other Features |
12/24-hour format Hand shift feature |
| Regular Timekeeping |
Analog: 2 hands (hour, minute; minute hand moves every 20 seconds), 1 dial (mode) Digital: Hour, minute, second, pm, month, date, day |
LIMITED PROMOTION
G-SHOCK CANADA TEE
Purchases of CASIO timepieces over $300 CAD include access to an exclusive G-SHOCK Canada Tee, available in limited quantities. Please forward your order confirmation to inquiry@christinejewellers.com. for size selection assistance.
White T-Shirt
Black T-Shirt
Related Products

CASIO G-SHOCK RETRO-STYLE ANALOG-DIGITAL CARBON CORE GUARD WATCH GA2100-1A1
- Regular price
- $149.00
- Regular price
-
- Sale price
- $149.00

Tissot PRX 40mm T1374071104100
- Regular price
- $995.00
- Regular price
-
- Sale price
- $995.00

Tissot PRX 40mm T1374071135100
- Regular price
- $995.00
- Regular price
-
- Sale price
- $995.00

Tissot PRX 40mm T1374101104100
- Regular price
- $550.00
- Regular price
-
- Sale price
- $550.00

SEIKO PROSPEX GREEN SUMO SPB103J1
- Regular price
- $1,050.00
- Regular price
-
- Sale price
- $1,050.00






