
Product Description
This lightweight analog-digital watch features a shock-resistant construction with stainless steel accents and an eco-friendly bio-based resin band, combined with 200-meter water resistance. Equipped with world time, double LED Super Illuminator lighting, stopwatch, countdown timer, hand shift function, and Neobrite luminous hands, it delivers reliable performance in a slim and comfortable design.
SKU:GM-S2110-7A9
| Basic Information | |
|---|---|
| Case Size (L × W × H) | 45.9 × 40.5 × 11 mm |
| Weight | 56 g |
| Case & Bezel Material | Resin / Stainless Steel |
| Band | Bio-based Resin Band |
| Construction | Shock Resistant |
| Water Resistance | 200-meter Water Resistance |
| Battery Life | Approx. 3 Years (CR1025) |
| Country of Origin | Thailand |
| Glass | Mineral Glass |
| Compatible Band Size | 145 to 190 mm |
| Luminous Feature | Neobrite |
| Movement & Features | |
|---|---|
| World Time | 31 Time Zones (48 Cities + UTC), DST On/Off |
| Stopwatch | 1/100-Second (First 60 Min), 1 Second (After), Elapsed/Split/1st-2nd Place |
| Timer | Countdown Timer, 1 Second to 24 Hours Setting |
| Alarm | 5 Daily Alarms, Hourly Signal |
| Light | Double LED Light (Face & Display), Super Illuminator, Afterglow (1.5s / 3s) |
| Light Color | White LED |
| Calendar | Full Auto-Calendar (to 2099) |
| Mute Feature | Button Operation Tone On/Off |
| Accuracy | ±15 Seconds per Month |
| Other Features | 12/24-Hour Format, Hand Shift, Analog & Digital Timekeeping |
| Time Display | Analog: Hour & Minute (20s Step) Digital: Hour, Minute, Second, PM, Date, Day |
Purchases of CASIO timepieces over $300 CAD include access to an exclusive G-SHOCK Canada Tee, available in limited quantities. Please forward your order confirmation to inquiry@christinejewellers.com. for size selection assistance.
Related Products

- Regular price
- $149.00
- Regular price
-
- Sale price
- $149.00

- Regular price
- $995.00
- Regular price
-
- Sale price
- $995.00

- Regular price
- $995.00
- Regular price
-
- Sale price
- $995.00

- Regular price
- $550.00
- Regular price
-
- Sale price
- $550.00

- Regular price
- $1,050.00
- Regular price
-
- Sale price
- $1,050.00






