
Product Description
To celebrate over two decades of partnership with MotoGP™, the iconic T-Race collection inspired by racing bikes expands in 2026 with this exclusive T-Race Quartz Chronograph model. Inspired by the dynamic spirit of motorcycle racing, the watch features design elements such as a brake disc bezel, handlebar-inspired pushers, and engine cooling fins integrated into the case. Powered by a precise quartz chronograph movement and finished with a black rubber strap, this limited-edition model combines sporty functionality with bold racing aesthetics. Limited to 8,000 pieces worldwide, it is presented in the signature helmet-shaped collector’s box.
SKU: T1414173742200
| Case & Exterior | |
|---|---|
| Collection | Sport |
| Case Size | 45 mm × 45 mm |
| Case Thickness | 11.76 mm |
| Lug Width | 13.95 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | 316L stainless steel with PVD coating |
| Bezel Material | Stainless steel |
| Case Back | Engraved caseback |
| Crystal | Sapphire crystal with anti-reflective coating |
| Water Resistance | 100 m / 330 ft |
| Weight | 115 g |
| Country of Manufacture | Switzerland |
| Strap Material | Silicone |
| Strap Color | Black |
| Movement & Features | |
|---|---|
| Movement | Quartz chronograph |
| Battery | Renata 394 |
| Functions | EOL indicator, 30-minute & 1/10-second counters, ADD & SPLIT functions |
| Main Function | Date |
| Chronograph | Central 60-seconds chronograph hand |
| Caliber | 13 1/4''' (29.8 mm) |
| Dial Colour | Red |
| Indexes | Arabic numerals |
| Luminescence | Super-LumiNova® on hands |
| Strap Length (6h / 12h) | 76.80 mm / 116.80 mm |
| Strap Reference | T603048545 |
| Buckle | Standard buckle |
| Warranty | 2 Years |
Related Products

- Regular price
- £82.00
- Regular price
-
- Sale price
- £82.00

- Regular price
- £548.00
- Regular price
-
- Sale price
- £548.00

- Regular price
- £548.00
- Regular price
-
- Sale price
- £548.00

- Regular price
- £303.00
- Regular price
-
- Sale price
- £303.00

- Regular price
- £578.00
- Regular price
-
- Sale price
- £578.00






