
Product Description
First introduced in the mid-2000s, the Tissot PRC 100 returns with a modern evolution, featuring the innovative Lightmaster Solar Quartz movement powered by photovoltaic energy. Designed with a bold dodecagonal bezel and a refined 34mm stainless steel case, this timepiece blends contemporary style with advanced functionality. Beneath the scratch-resistant sapphire crystal, the solar-powered movement efficiently recharges from both natural and artificial light, while the End of Energy indicator ensures reliable performance. With versatile strap compatibility, it offers effortless customization for any occasion.
SKU: T1518223302100
| Basic Information | |
|---|---|
| Collection | Classic Contemporary |
| Weight | 97 g |
| Country of Manufacture | Switzerland |
| Case Length | 34.00 mm |
| Case Width | 34.00 mm |
| Case Thickness | 9.14 mm |
| Lugs Width | 18.00 mm |
| Case Shape | Round |
| Case Material | 316L stainless steel case with yellow gold PVD coating |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Water Resistance | Water-resistant up to a pressure of 10 bar (100 m / 330 ft) |
| Warranty | 3 Years of Warranty |
| Functions | |
|---|---|
| Energy | Quartz |
| Movement | Swiss quartz solar |
| Battery | Panasonic CTL920F |
| Caliber | 10 1/2''' |
| Caliber Diameter | 23.3 mm |
| Dial Color | Champagne |
| Indexes | Indexes |
| Luminescent Material | Super-LumiNova ® |
| Strap Color | Yellow Gold 1N14 |
| Bracelet Coating | PVD |
| Buckle | Butterfly clasp with push-buttons, Interchangeable quick release bracelet |
Related Products

- Regular price
- £83.00
- Regular price
-
- Sale price
- £83.00

- Regular price
- £551.00
- Regular price
-
- Sale price
- £551.00

- Regular price
- £551.00
- Regular price
-
- Sale price
- £551.00

- Regular price
- £305.00
- Regular price
-
- Sale price
- £305.00

- Regular price
- £581.00
- Regular price
-
- Sale price
- £581.00






