
Product Description
The Tissot PR 100 Chronograph in Ice Blue delivers the perfect blend of timeless sophistication and everyday versatility. Its striking dial, complemented by polished accents on the stainless steel bracelet, captures the essence of modern elegance while maintaining sporty confidence. Powered by the precise G10.212 Swiss quartz chronograph movement, this watch ensures accuracy and reliability. Water-resistant up to 10 bar (100 m) and equipped with Super-LumiNova® hands for superior legibility, it embodies Tissot’s mastery in uniting refined aesthetics with technical performance — a truly versatile piece for any occasion.
| Case & Exterior | |
|---|---|
| SKU | T1504171135100 |
| Collection | Classic Contemporary |
| Weight | 135 g |
| Warranty | 2 Years of Warranty |
| Country of manufacture | Switzerland |
| Case length | 40.00 mm |
| Case width | 40.00 mm |
| Case thickness | 11.26 mm |
| Lugs width | 20.00 mm |
| Water resistance | 10 bar (100 m / 330 ft) |
| Case shape | Round |
| Case material | 316L stainless steel case |
| Crystal | Scratch-resistant sapphire crystal |
| Movement & Specifications | |
|---|---|
| Energy | Quartz EOL |
| Movement | Swiss quartz |
| Battery | Renata 394 |
| Functions | EOL indicator, 30-min & 1/10 sec counters, central 60-sec hand, ADD & SPLIT |
| Dial type | HMsSD (Hour, Minute, Small Second, Central 60-sec, Date) |
| Caliber | 13 1/4''' (29.8 mm) |
| Dial color | Ice blue |
| Indexes | Indexes |
| Lume | Super-LumiNova® on hands |
| Strap reference | T605049797 |
| Strap color | Grey |
| Buckle | Butterfly clasp with push-buttons, Interchangeable quick release bracelet |
| Buckle options | Interchangeable quick release bracelet |
Related Products

- Regular price
- £82.00
- Regular price
-
- Sale price
- £82.00

- Regular price
- £547.00
- Regular price
-
- Sale price
- £547.00

- Regular price
- £547.00
- Regular price
-
- Sale price
- £547.00

- Regular price
- £302.00
- Regular price
-
- Sale price
- £302.00

- Regular price
- £601.00
- Regular price
-
- Sale price
- £601.00






