
Product Description
The Tissot Carson is a timeless classic designed to suit any moment and occasion. Its refined aesthetic and graceful dial design give the watch an enduring elegance that never goes out of style. Featuring elongated, slender hands and Roman numeral indexes, this model reflects traditional Swiss watchmaking heritage while remaining perfectly suited for modern everyday wear.
SKU: T1224071103300
| Basic Information | |
|---|---|
| Collection | Classic Traditional |
| Weight | 108 g |
| Warranty | 2 Years of Warranty |
| Country of Manufacture | Switzerland |
| Case Length | 40.00 mm |
| Case Width | 40.00 mm |
| Case Thickness | 10.25 mm |
| Lug Width | 20.00 mm |
| Water Resistance | 5 bar (50 m / 165 ft) |
| Case Shape | Round |
| Case Material | 316L Stainless Steel |
| Case Back | See-through caseback |
| Crystal | Domed scratch-resistant sapphire crystal with antireflective coating |
| Dial Color | Silver |
| Indexes | Roman |
| Strap Color | Grey |
| Buckle | Butterfly clasp with push-buttons |
| Movement & Features | |
|---|---|
| Energy | Automatic |
| Movement | Swiss automatic |
| Power Reserve | Up to 80 hours |
| Dial Display | HMSD (Hour, Minute, Second, Date) |
| Caliber | 11 1/2''' |
| Caliber Diameter | 25.6 mm |
| Strap Reference | T605043015 |
| Links Reference | T613043058 |
Related Products

CASIO G-SHOCK RETRO-STYLE ANALOG-DIGITAL CARBON CORE GUARD WATCH GA2100-1A1
- Regular price
- £82.00
- Regular price
-
- Sale price
- £82.00

Tissot PRX 40mm T1374071104100
- Regular price
- £547.00
- Regular price
-
- Sale price
- £547.00

Tissot PRX 40mm T1374071135100
- Regular price
- £547.00
- Regular price
-
- Sale price
- £547.00

Tissot PRX 40mm T1374101104100
- Regular price
- £303.00
- Regular price
-
- Sale price
- £303.00

SEIKO PROSPEX GREEN SUMO SPB103J1
- Regular price
- £602.00
- Regular price
-
- Sale price
- £602.00






