
Product Description
The Tissot Bellissima Automatic has been created to accompany you in your moments of magic and special occasions. The traditional guilloché pattern on the dial and its crown adorned with a blue ceramic cabochon, echoing the blue hands, endow the Tissot Bellissima Automatic with eternal beauty.
| Case & Exterior | |
|---|---|
| SKU | T1262071101300 |
| Collection | Classic Traditional |
| Weight | 77.00 g |
| Warranty | 2 Years of Warranty |
| Country of manufacture | Switzerland |
| Case length | 29.00 mm |
| Case width | 29.00 mm |
| Case thickness | 9.63 mm |
| Lugs width | 5.00 mm |
| Water resistance | 5 bar (50 m / 165 ft) |
| Case shape | Round |
| Case material | 316L stainless steel case |
| Case options | See-through caseback |
| Crystal | Domed scratch-resistant sapphire crystal with antireflective coating |
| Movement & Specifications | |
|---|---|
| Energy | Automatic |
| Movement | Swiss automatic |
| Power reserve | Up to 48 hours |
| Functions | Patented Nivachron balance spring |
| Dial | HMSD (Hour, Minute, Second, Date) |
| Caliber | 7 3/4''' |
| Caliber diameter | 17.2 mm |
| Dial color | White |
| Indexes | Roman |
| Strap | |
| Strap reference | T605047144 |
| Strap color | Grey |
| Buckle | Butterfly clasp with push-buttons |
| Links reference | T613047294 |
Related Products

CASIO G-SHOCK RETRO-STYLE ANALOG-DIGITAL CARBON CORE GUARD WATCH GA2100-1A1
- Regular price
- £83.00
- Regular price
-
- Sale price
- £83.00

Tissot PRX 40mm T1374071104100
- Regular price
- £553.00
- Regular price
-
- Sale price
- £553.00

Tissot PRX 40mm T1374071135100
- Regular price
- £553.00
- Regular price
-
- Sale price
- £553.00

Tissot PRX 40mm T1374101104100
- Regular price
- £306.00
- Regular price
-
- Sale price
- £306.00

SEIKO PROSPEX GREEN SUMO SPB103J1
- Regular price
- £608.00
- Regular price
-
- Sale price
- £608.00






