
Product Description
A bold G-SHOCK model built with a rugged resin and stainless steel construction, paired with a Tough Silicone band for enhanced durability and comfort. Designed for extreme performance, it features shock resistance, 200-meter water resistance, and essential functions including stopwatch, countdown timer, multi-function alarm, and flash alert for reliable everyday use.
SKU: GM-6900YRA-8
| Basic Information | |
|---|---|
| Case Size | 53.9 × 49.7 × 18.6 mm |
| Weight | 107 g |
| Case Material | Resin / Stainless steel |
| Band | Tough Silicone Band (Resin Band) |
| Construction | Shock Resistant |
| Water Resistance | 200-meter water resistance |
| Battery | Approx. 5 years (CR2016) |
| Origin | Thailand |
| Glass | Mineral Glass |
| Band Size | 145 to 215 mm |
| Functions | |
|---|---|
| Stopwatch | 1/100-second stopwatch 00'00''00~59'59''99 / 1:00'00~23:59'59 Elapsed, split, 1st–2nd place |
| Timer | Countdown timer (24h), auto-repeat |
| Alarm | Multi-function alarm, hourly signal |
| Flash Alert | Flashes with buzzer alerts |
| Light | LED backlight (Super Illuminator), afterglow, white |
| Calendar | Full auto-calendar (to 2099) |
| Accuracy | ±15 seconds per month |
| Display | Digital: hour, minute, second, pm, month, date, day |
| Other | 12/24-hour format |
| — | — |
Related Products

CASIO G-SHOCK RETRO-STYLE ANALOG-DIGITAL CARBON CORE GUARD WATCH GA2100-1A1
- Regular price
- £78.00
- Regular price
-
- Sale price
- £78.00

Tissot PRX 40mm T1374071104100
- Regular price
- £552.00
- Regular price
-
- Sale price
- £552.00

Tissot PRX 40mm T1374071135100
- Regular price
- £552.00
- Regular price
-
- Sale price
- £552.00

Seiko 5 Sports GMT black dial SKX SSK001K1
- Regular price
- £347.00
- Regular price
-
- Sale price
- £347.00

Tissot PRX 40mm T1374101104100
- Regular price
- £305.00
- Regular price
-
- Sale price
- £305.00






