
Product Description
Bold, dynamic, and electric, this G-SHOCK model channels striking black and electro green accents into a powerful modern design. Featuring an LCD display highlighted with vivid electro green details against the rugged black case and band, it delivers unmistakable G-SHOCK energy with a sleek contemporary edge. Built with Carbon Core Guard construction and bio-based resin components, this lightweight yet durable timepiece combines advanced functionality including Bluetooth® smartphone connectivity, Tough Solar charging, and world time support with the reliability and toughness G-SHOCK is known for.
SKU: GA-B2100BEG-1A
| Case & Exterior | |
|---|---|
| Case Size (L × W × H) | 48.5 × 45.4 × 11.9 mm |
| Weight | 52 g |
| Case & Bezel Material | Carbon / Bio-based resin |
| Band | Bio-based resin band |
| Construction | Shock Resistant, Carbon Core Guard structure |
| Water Resistance | 200-meter water resistance |
| Glass | Mineral Glass |
| Band Size | 145–215 mm |
| Power Source | Tough Solar |
| Other | Neobrite |
| Country of Origin | China |
| Movement & Features | |
|---|---|
| Bluetooth Connectivity | CASIO WATCHES app with auto time adjustment |
| World Time | 38 time zones (38 cities), DST support |
| Stopwatch | 1/100-second stopwatch with lap/split time |
| Timer | Countdown timer (60-minute range) |
| Alarm | 5 daily alarms, hourly signal |
| Light | Double LED light (Super Illuminator, afterglow) |
| Run Time | 7 months normal / 18 months power save |
| Battery Indicator | Battery level indicator |
| Calendar | Full auto-calendar (to 2099) |
| Accuracy | ±15 seconds per month |
| Other Features | Hand shift, reminder function, 12/24-hour format |
Related Products

CASIO G-SHOCK RETRO-STYLE ANALOG-DIGITAL CARBON CORE GUARD WATCH GA2100-1A1
- Regular price
- £82.00
- Regular price
-
- Sale price
- £82.00

Tissot PRX 40mm T1374071104100
- Regular price
- £547.00
- Regular price
-
- Sale price
- £547.00

Tissot PRX 40mm T1374071135100
- Regular price
- £547.00
- Regular price
-
- Sale price
- £547.00

Tissot PRX 40mm T1374101104100
- Regular price
- £303.00
- Regular price
-
- Sale price
- £303.00

SEIKO PROSPEX GREEN SUMO SPB103J1
- Regular price
- £602.00
- Regular price
-
- Sale price
- £602.00






