
Product Description
A compact and versatile G-SHOCK built for everyday reliability, featuring shock resistance and a lightweight resin design. Equipped with essential functions such as world time, stopwatch, countdown timer, and multi-alarm, this model offers practical performance and durability for daily wear and active lifestyles.
SKU: BA-110PD-2A
| Basic Information | |
|---|---|
| Case Size | 46.3 × 43.4 × 15.8 mm |
| Weight | 45 g |
| Case Material | Resin |
| Band | Resin Band |
| Construction | Shock Resistant |
| Water Resistance | 100-meter |
| Battery | Approx. 2 years (SR726W × 2) |
| Glass | Mineral Glass |
| Band Size | 125 to 180 mm |
| Other | Neobrite |
| Functions | |
|---|---|
| World Time | 29 time zones (48 cities + UTC), daylight saving on/off |
| Stopwatch | 1/100-second, measuring capacity: 23:59'59.99'', elapsed time, split time, 1st–2nd place times |
| Timer | Countdown timer, 1-second unit, range: 24 hours, start setting: 1 minute to 24 hours |
| Alarm | 5 daily alarms (1 snooze), hourly signal |
| Light | LED light with afterglow (Amber) |
| Calendar | Full auto-calendar (to 2099) |
| Mute | Button operation tone on/off |
| Accuracy | ±30 seconds per month |
| Display | Analog: 2 hands Digital: hour, minute, second, pm, month, date, day |
| Other | 12/24-hour format |
Related Products

CASIO G-SHOCK RETRO-STYLE ANALOG-DIGITAL CARBON CORE GUARD WATCH GA2100-1A1
- Regular price
- £78.00
- Regular price
-
- Sale price
- £78.00

Tissot PRX 40mm T1374071104100
- Regular price
- £552.00
- Regular price
-
- Sale price
- £552.00

Tissot PRX 40mm T1374071135100
- Regular price
- £552.00
- Regular price
-
- Sale price
- £552.00

Seiko 5 Sports GMT black dial SKX SSK001K1
- Regular price
- £347.00
- Regular price
-
- Sale price
- £347.00

Tissot PRX 40mm T1374101104100
- Regular price
- £305.00
- Regular price
-
- Sale price
- £305.00






